24 Şubat 2012 Cuma

ne okumalı,ne izlemeli

18 Yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan'a aşık olur. Bu aşk, Sinan'a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır.
Payitahta dönüşteMihrimah Sultan'ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah'ı Rüstem Paşa ile evlendirir.
Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar'da yaptığı iki cami arasına gizler.
Büyük bir merakla alıp okuduğum bu kitap beni açıkçası pek tatmin etmedi daha fazla ayrıntı istedim son sayfasına kadar ama nafile çabucak bitti, benim beklentilerimi karşılamadı ama kötü diyemem..okunurmu? zamanınız bolsa okuyun ama okumazsanızda büyük kayıp değil. O muhteşem aşkı hissedemedim hiç satırlarda ayrıca kızdımda Mimar Sinan'a yazık değilmi Mihri'ye diye sanırım tek hissetiğim duyguda buydu Mihri'ye üzülmek aşk falan hissetmedim yani yinede okumak isteyenlerin hevesini kırmak istemiyorum çok beğenenlerde var bu kitabı..Beklenen film nihayet vizyonda, istenilen tepkileri alamasada Türk sineması son yıllarda sadece komedi alanında değilde değer kategorilerdede kendini ifade etmeye başladı bir an için korkmuştum sinemamızın son kaliteli filmi Eşkiya olacak diye ama iyi yapımları gördükçe seviniyorum.Gidenlerin eleştirileri hep olumsuz yönde bir çok insan filmin sadece fragman ibaret olduğunu söylüyor ama ben bütün olumsuz yorumlara kulaklarımı tıkayıp bu hafta sonu izlemeyi planlıyorum :) izleyelim ki daha iyilerine bütçe olsun verdiğimiz paralar kaliteli yorumlar yapalım ki diğer filmlerde aynı hatalara düşmesinler, meyve veren ağaçları taşlamayalım ve yapıcı eleştirilerde bulunalım :) filmi daha detay merak edenler tık tık
herkese iyi hafta sonları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder